Volejte zdarma naši zelenou linku
800 010 111

Navigace

Proč zkušení podnikatelé založili firmy a co by poradili začátečníkům?

Jestli uvažujete o startu vlastního podnikání, možná by vás zajímalo, jaká byla hlavní motivace pro podnikatele, kteří již mají léta zkušeností. Proč se odhodlali k vlastnímu podnikání místo toho, aby se nechali zaměstnat? Podívejme se na hlavní motivace k založení vlastní společnosti.

Jestli uvažujete o startu vlastního podnikání, možná by vás zajímalo, jaká byla hlavní motivace pro podnikatele, kteří již mají léta zkušeností. Proč se odhodlali k vlastnímu podnikání místo toho, aby se nechali zaměstnat? Podívejme se na hlavní motivace k založení vlastní společnosti.

Mít nezávislost a být svým vlastním šéfem

Zkušení podnikatelé většinou uvádějí právě nezávislost jako hlavní důvod, proč se pustili do vlastního podnikání. Touha nemít šéfa a být svým vlastním pánem, který pracuje pro sebe a své společníky přiměla většinu aktivních podnikatelů jít do založení firmy s ručením omezeným.

Od útlého věku se všichni musíme řídit něčími pokyny. Prvně jsou to typicky rodiče, potom učitelé na různých stupních vzdělávacího systému a v produktivním věku nadřízení. Většině lidí vyhovuje, že se z podřízené role nikdy nedostanou a není na tom nic špatného. Potřebují ve svém životě vedení a jistoty. Pokud ale čtete tyto stránky, možná do této skupiny nepatříte, nebo zvažujete z ní vystoupit. Právě touha po nezávislosti a být svým vlastním šéfem motivovala většinu podnikavých lidí nastartovat vlastní byznys.

Mít vyšší příjem než v zaměstnání

Většina z nás by chtěla mít vyšší příjem. Výše příjmu do značné míry ovlivňuje kvalitu našeho života i životů členů naší rodiny. Zaměstnání poskytuje jistotu příjmů, zejména pokud se zaměstnavateli daří a mzdy vyplácí bez problémů a v domluvené výši. Pokud nastanou potíže a zaměstnavateli se nedaří, není pro zaměstnance většinou problém najít si na českém trhu práce místo jinde. Poptávka firem po lidech pořád převyšuje počty volných pracovníků a míra nezaměstnanosti je v ČR velmi nízká. Stabilita příjmů v zaměstnání je tak relativně vysoká.

Ovšem co jejich výše? Každý podnikatel, který zaměstnance najímá, to má spočítáno tak, aby se mu zaměstnanec finančně vyplatil. To znamená, že zaměstnanec musí dlouhodobě vytvářet pro firmu hodnotu, která převyšuje cenu jeho práce. Cena práce zaměstnance je daná nejen mzdou před zdaněním včetně všech povinných odvodů (v minulosti nazývaná jako superhrubá mzda), ale i náklady na všechny pracovní pomůcky a nástroje. Takže zaměstnanec musí vydělat pro svého zaměstnavatele v dlouhodobém horizontu více, než kolik dostane ve mzdě. Tento rozdíl je marží podnikatele za rizika podnikání a je odměnou za podnikatelský nápad. Pokud jste tedy ochotni podstoupit jisté riziko, zahájit podnikání může být cestou, jak dosáhnout na vyšší příjem než v zaměstnání. Celá hodnota vytvořená vaší prací vám zůstane a k tomu můžete získat i část příjmů z hodnot vytvořených vašimi zaměstnanci.

Podnikatelský nápad na produkt nebo službu

Ačkoliv si dost lidí myslí, že firmy zakládají lidé, kteří dostali nějaký výjimečný podnikatelský nápad, není tomu tak. Ve skutečnosti, když mluvíte se zkušenými majiteli firem, většinou byl důvodem některý z argumentů popsaných v předcházejících odstavcích. Nicméně, jistá část firem opravdu vznikla z důvodu, že společníci dostali zajímavý nápad. Pokud nad nějakým nápadem přemýšlíte, zaměřte se na potřeby lidí. Většina úspěšných podnikatelských záměrů přinesla na trh produkt nebo službu, které řešily nějakou lidskou potřebu. Takže se zaměřte na lidi a zkuste zjistit, co skutečně chtějí!

Co by začínajícím firmám poradili zkušení podnikatelé?

Jestli uvažujete nad založením firmy a zahájením podnikání, zřejmě jste se našli v některé z motivací podnikatelů popsaných výše. V tom případě by vás asi zajímalo, co by zkušení podnikatelé poradili nově začínajícím. Takže jestli zvažujete založit firmu, tady jsou dvě rady do začátku:

Najímejte specialisty a delegujte činnosti

Majitele a jednatele firem nejvíce v českém prostředí trápí byrokracie a administrativa, zejména v oblasti daní a účetnictví. Je proto dobré najmout si lidi, kteří se o komunikaci s úřady a účetnictví postarají. Proto mezi první činnosti, které podnikatelé po vzniku firmy delegují, patří najít někoho na vedení účetnictví a daňové poradenství. Nebojte se najmout si specialistu i pro řešení dalších oblastí, kterým nerozumíte – například služby právníka mohou ušetřit nemálo starostí. Investice do takové služby se vám vrátí a pravděpodobně vás bude stát celkově méně, než kdybyste si chtěli problematiku nastudovat sami.

Nastavte si dobře vztahy mezi společníky

V rámci procesu zakládání firmy je důležité dobře nastavit vztahy mezi společníky. Zkušení podnikatelé zejména radí vyhnout se podílu 50:50. I když se znáte se společníkem dlouhé roky, na začátku lze jen těžko předpokládat všechna úskalí, která se časem mohou objevit. Při založení firmy je tak lepší mít smlouvu profesionálně připravenou tak, aby v ní byly ošetřeny oblasti, které mohou v budoucnu způsobit spory. Tím lze předejít řadě potenciálních problémů v budoucnosti oproti situaci, kdy je společnost s ručením omezeným založena např. s využitím vzoru staženého volně z internetu.


Potřebujete více informací? Máte nějakou otázku?

Podívejte se na odpovědi na často kladené dotazy, nebo nám rovnou
zavolejte na naši bezplatnou linku.

Často kladené dotazy 800 010 111